Underwriter de locuri de muncă (funcții, cum să devină a) cerințele de taxe subscriitor

Underwriter - este un angajat al companiei de asigurări care analizează, ia de asigurare sau respinge toate tipurile de riscuri, precum și riscurile selectate clasifică, în scopul de a obține pentru ei prima de asigurare maximă. Poziția subscriitor - unul dintre cheie în activitatea de asigurare, la fel ca în multe privințe, este din acest expert depinde de profit și stabilitatea companiei.

Ce este underwriter

Care sunt subscriptori

Underwriter profesie implică de lucru nu numai în domeniul asigurărilor, dar și în alte domenii - în sectorul bancar și pe piața valorilor mobiliare. Fiecare din aceste zone un pic diferit definește termenul de „subscriere“ și pentru a obține o idee de cine, este necesar subscriitor să ia în considerare fiecare dintre aceste domenii:

  • Subscrierea în sectorul bancar este o procedură de evaluare a probabilității de rambursare a creditului bancar solicitat (subscriere de credit).
  • Underwriter pe piața valorilor mobiliare - este o persoană juridică care administrează procesul de emitere a valorilor mobiliare și plasarea lor la bursa de valori.

locul de muncă

Cel mai adesea, subscriptorii cererii în activitatea de asigurare, bănci și alte companii financiare.

îndatoririle unui subscriitor

Principalele atribuții ale underwriter în industria asigurărilor:

  • Estimarea costurilor instalațiilor de asigurare.
  • Verificarea documentelor și proprietatea asupra obiectului de asigurare.
  • Analiza de pierdere de asigurare.
  • Pregătirea și analiza condițiilor de asigurare (de calcul al tarifelor).
  • Raportarea la managementul.

Uneori, underwriter implicat în următoarele cazuri:

  • Organizarea colectarea și analiza datelor statistice.
  • Participarea la dezvoltarea de noi produse de asigurare.
  • Pregătirea și trimiterea de scrisori de cerere către clienți și contrapartide.

Cerințe pentru underwriter

Cerințe de bază pentru subscriitori:

  • Cunoașterea legislației de asigurare.
  • Cunoașterea principiilor activității de asigurare.
  • minte analitică.
  • Învățământului superior.
  • Nivelul limbii orale și scrise.
  • Cunoașterea PC la un nivel ridicat.

De asemenea, în mod frecvent în lista cerințelor include subscriitor limba engleză.

Exemplu CV-subscriitor

Cum de a deveni un subscriitor

Pentru a deveni un subscriitor, este necesar să aibă o diplomă în economie, de preferință în „afaceri de asigurare“. În timp ce în domeniul funcției subscriitor de asigurare auto poate efectua absolvenții acestor universități, care pregătesc specialiști pentru industria de automobile.

subscriitor salariu

Salarii subscriitor este de la 20 la 50 de mii de ruble pe lună. În plus, eventualele bonusuri, subvenții și reduceri corporative pe produse și servicii pentru angajator. Salariul mediu al unui subscriitor este de 35 de mii de ruble pe lună.